Pomagać mądrze….

Czas świąt to nie tylko – od kilku lat – infantylne reklamy, szał zakupów, ale także powszechny pęd: pomagamy wszyscy wszystkim. Niedawno na ogłoszeniach duszpasterskich w jednym z kościołów padło tyle zaproszeń do tzw. pomagania, że przy ostatnim człowiek nie pamiętał o pierwszym. Nazywam to „pędem do pomagania”.

I zadaję sobie pytanie dlaczego tylko w okresie świąt? Czy potrzebujący są tylko wtedy? Tylko wtedy potrzebują ciepłej zupy i wyciągniętej dłoni? Dlaczego w tym czasie robimy z pomagania swoiste show? Czy zabawki dzieciom w domu dziecka nie można kupić także w innym czasie? Dość pytań. Mam wrażenie, że katolicy myślą, że mają monopol na pomaganie. Może kogoś oburzą te słowa, ale mogę mieć wątpliwości. I je mam.

Ks. Jan Kaczkowski mówił, że „trzeba oczywiście pomagać, ale pomaganie też musi być profesjonalne […]. Pomagać mądrze i dobrze trzeba, posługując się najlepszymi dostępnymi środkami […].” (fragm. książki A człowieka widzi?). A słynne siostry z Broniszewic prowadzące Dom w Broniszewicach dla niepełnosprawnych chłopców mówiły w jednej ze swych książek, że „dobroczynność jest uniwersalna, a Kościół nie ma na nią monopolu” (z książki Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet). Czasem robimy akcje, które nie wiadomo co mają na celu, wymyślamy, ale niech realizują inni. Więcej szkody, niż pożytku.

Więc może warto rozejrzeć się i niekoniecznie na oślep szukać akcji, aby „pomóc i spokojnie usiąść do stołu wigilijnego”. Wsparcia ludzie i różne instytucje, np. hospicja, potrzebują cały rok. Jak apelował ks. Kaczkowski – nie bójmy się w tej pomocy nieustannej, a nie tylko świątecznej – sięgać po nowoczesne środki, sposoby, narzędzia. Chybione akcje zniechęcają, ich nadmiar odpycha i znieczula. Wybierzmy jeden sposób, jedną instytucję i zaangażujmy się dla niej. Więcej pożytku będzie z mądrej pomocy, niż wątpliwej jakości wszelkiego rodzaju „mikołajkowego pomagania”. A już tzw. vipy biegający z paczkami to zupełnie inny świat….

A #musicavera to kojarząca mi się z pięknem wolontariatu i pomagania piosenka Justyny Steczkowskiej „Świt, świt”

https://www.youtube.com/swit-steczkowska

 

Podobne wpisy