Grudniowo-mikołajkowy „Romans z Literaturą”

To była już trzecia edycja wieczoru sztuką zdobionego, czyli „Romansu z Literaturą”. W Kawiarni Niebo w Mieście Rzeszów 9 grudnia 2022 r. zebrali się miłośnicy literatury, muzyki i sztuk plastycznych. Na spotkanie po raz kolejny zaprosiła Fundacja Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce. 

Pomysł na zorganizowanie spotkania był odpowiedzią na potrzebę zintegrowania oraz pokazania podkarpackiej sceny literackiej. Jest to płaszczyzna poznawania zarówno starszych debiutem literatów, jak i tych dopiero rozpoczynających swoją drogę na niwie literatury. Wchodząc do księgarni, czy zamawiając książkę przez internet często nie zdajemy sobie sprawy, że kupujemy dzieło pisarza czy poety z Podkarpacia. Dlatego Fundacja i środowiska literackie postanowiły pokazać, że w regionie jest mnóstwo zdolnych literatów i wiele nazwisk na książkach to właśnie „nasi” twórcy.

Tym razem miejscem spotkania okazała niezwykle przytulna i z wyjątkową atmosferą Kawiarnia Niebo w Mieście w Rzeszowie. A podczas wieczoru nastrojowo czytały fragmenty wierszy i prozy zaproszonych gości aktorka i szefowa Teatru Bo Tak Mariola Łabno-Flaumnehaft oraz poetka Joanna Prejzner. Wybrzmiały fragmenty twórczości Katarzyny Bester, Jadwigi Buczak, Anny Ziobro, Beaty Rogalskiej, Anny Kasiuk, ks. Tomasza Nowaka – dyrektor Radia VIA, Małgorzaty Matwij oraz Małgorzaty Szepelak. Oczywiście nie zabrakło muzyki w wykonaniu skrzypaczki Małgorzaty Wybraniec z Volin&Piano oraz ikon Agnieszki Mrozek – poetki, malarki i twórczyni biżuterii. Był także aspekt charytatywny wydarzenia – zebrano mnóstwo słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Strzyżowie.

Co przyciąga ludzi na takie spotkania?  – zastanawia się prezes Fundacji Izabela Fac – Z jednej strony w człowieku jest zawsze pewien głód kultury, obcowania z nią. Z drugiej – w jednym miejscu mamy literaturę, muzykę i malarstwo. Małgorzata Korbecka z Fundacji wskazywała także na chęć poznania bezpośrednio literatów, zobaczenia w nich ludzi takich jak oni, żyjących w tej samej rzeczywistości, tylko obdarzonych literackim talentem.

„Romans z literaturą” jest już wydarzeniem cyklicznym, w 2022 r. miały miejsce trzy spotkania, na 2023 r. zaplanowane są kolejne trzy. Organizatorzy wspominają, że w grę wchodzi nie tylko Rzeszów, ale także inne miejsca, także poza regionem.

Fot. archiwum Fundacji

Podobne wpisy