„Romans z literaturą” – relacja

Sztuki tego wieczoru – 14 lipca 2022 r. – było rzeczywiście niesamowicie dużo. Na zaproszenie Fundacji Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce w Kino za Rogiem Café Rzeszów spotkali się pisarze, poeci, blogerzy, wydawcy, a wszystko w otoczeniu malarstwa Magdaleny Kunas i w oprawie muzycznej Beaty Oliwy. Wieczór pod nazwą „Romans z literaturą” był okazją do spotkania ze światem literackim nie tylko Rzeszowa.

Pomysł na zorganizowanie takiego spotkania zrodził się z potrzeby zintegrowania oraz pokazania młodej sceny literackiej. Młodej nie tylko wiekiem, ale debiutem literackim, bo debiutować w świecie literatury można w każdym wieku. Tak naprawdę wchodząc do księgarni, czy zamawiając książkę przez internet często nie zdajemy sobie sprawy, że bierzemy do rąk dzieło pisarza czy poety z Podkarpacia. Stąd członkowie Fundacji oraz środowiska literackie postanowiły pokazać, że mamy w regionie mnóstwo zdolnych literatów, tylko ciągle ich nie znamy.

Podczas wieczoru w trzech blokach tematycznych – literackim, poetyckim i blogerskim – spotkali się pisarze, aby mówić o swoich pisarskich pasjach, emocjach i drodze do wydania pierwszych książek. Anna Ziobro, Karolina Winiarska, Małgorzata Matwij, ks. Wojciech Kania z Sandomierza, Beata Rogalska z Warszawy, Jadwiga Buczak, Joanna Prejzner, Małgorzata Szepelak mówili o swoich początkach pisarskich, warsztacie pisarskim, emocjach towarzyszących wydawanym książkom i tomikom poetyckim, a blogerka Aleksandra Szponar i Anna Nowicka-Bala z warszawskiego wydawnictwa DLACZEMU mówiły o całej drodze wydawniczej i wadze promowania się literatów.

Te rozmowy były doskonałym „podręcznikiem” dla każdego początkującego literata – wskazywała Małgorzata Matwij – współorganizatorka spotkania – który musi przyjąć do wiadomości zasadę, że czytelnik go sam nie znajdzie. Musi mu wyjść naprzeciw i pokazać swoje dzieło. Nie można się wstydzić autopromocji. Inaczej nasze książki będą stać na półkach tylko w naszych domach.

Dlaczego „wieczór sztuką zdobiony”? Ponieważ chcieliśmy połączyć literaturę i malarstwo i sztukę – mówiła prezes Fundacji Izabela Fac – i w ten sposób przyciągnąć miłośników malarstwa, aby przy okazji posłuchali poezji, wielbicieli poezji, aby zobaczyli piękno sztuki malarskiej i posłuchali dobrej muzyki.  Chyba się to udało.

„Romans z literaturą” w zamyśle organizatorów ma być wydarzeniem cyklicznym, już trwają przygotowania do kolejnej edycji. W grę wchodzi nie tylko Rzeszów, ale także inne miejsca, także poza regionem. Po pierwszym spotkaniu już było widać swoisty „głód” takich wydarzeń, zwłaszcza łączących literaturę, malarstwo i muzykę.

Podobne wpisy