Święto Zakonu lazarytów w Bydgoszczy

Tegoroczne lazaryckie święto patronalne Rycerskiego i Szpitalnego Zakony św. Łazarza z Jerozolimy miało szczególny wymiar. Podczas uroczystej mszy św. w katedrze bydgoskiej 30 lipca 2022 r. zostały wprowadzone i przekazane pod opiekę jedyne w Polsce relikwie św. Łazarza.

Dzień święta patronalnego lazaryci z Wielkiego Przeoratu Polski rozpoczęli od dnia skupienia jakie miało miejsce w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej. Wysłuchali dwóch konferencji wygłoszonych przez biskupa-seniora Jana Tyrawę. Konferencje poprzedziło spotkanie Rady Zakonnej, na której omawiane były bieżące działania Zakonu oraz przygotowania do Kapituły Generalnej, która będzie miała miejsce w październiku w Orleanie we Francji.

W przerwie pomiędzy konferencjami Wikariusz Wileckiego Przeoratu Polski i dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła zaprosił zebranych na odwiedzenie i poczęstunek do prowadzonej przez Caritas „Pierogarni pod Aniołami”. Powstała w 2006 r. pierogarnia mieści się na rogu ulicy Cieszkowskiego a Pomorskiej w Bydgoszczy i jest to jedno z nielicznych miejsce, które część swoich dochodów przeznacza na cele charytatywne. W „Pierogarni Pod Aniołami” oprócz przepysznych, tradycyjnych pierogów można również zjeść słodki deser, napić się czekolady, kwasu chlebowego, czy wyśmienitego, orzeźwiającego ekologicznego soku. Przygotowywane potrawy smakują po prostu domowo, a to przede wszystkim dzięki najlepszym recepturom.

Kulminacją obchodów święta patronalnego była uroczysta msza św. w katedrze bydgoskiej pod przewodnictwem księży biskupów: ordynariusza diecezji bydgoskiej Krzysztofa Włodarczyka i biskupa-seniora Jana Tyrawy oraz Wikariusza WPP ks. prałata Wojciecha Przybyły. Podczas Eucharystii miały miejsce podniesienie do rangi siostry służebnej Zofii Fabrowskiej i przyznanie medali za zasługi w pracy na rzecz drugiego człowieka: Ewie Wierzchowskiej-Cioch Krzyż Kawalerski „of Merit” oraz Norbertowi Wójtowiczowi – Krzyż Kawalerski.

W homilii ks. biskup Krzysztof Włodarczyk – nawiązując do znanego przeboju zespołu Zakopower „Boso” – podkreślił, że każdy z nas stanie przed Bogiem boso, nie mając nic, bo to, co materialne, przeminie. Wskazywał także, że działalność Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy jest realizowana na trzech poziomach. Pierwszym z nich jest formacja członków, drugim pomoc charytatywna, a trzecim pielęgnowanie tradycji etosu rycerskiego. – Swoje istnienie członkowie odnoszą do Jezusa, Łazarza, Marii i Marty, którzy stworzyli specjalny klimat w domu w Betanii. Patron zakonu – św. Łazarzprzypomina, że i nas Jezus zaprasza, byśmy wstali, poszli i posługiwali, pocieszali tych, którzy na to czekają – powiedział, życząc zakonowi rozwoju i dziękując za prowadzone w Bydgoszczy Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza.

W czasie uroczystości obok ołtarza znajdowała się okazała skrzynka z wizerunkiem św. Łazarza, zawierająca relikwie świętego. Podczas ubiegłorocznych obchodów święta patrona, które miały miejsce w Gnieźnie, podczas mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, Wielki Mistrz Zakonu JE Jan hrabia Dobrzensky z Dobrzenicz przekazał na ręce Wielkiego Przeora Polski dar – relikwię św. Łazarza, pierwszą i jedyną tego świętego w Polsce. Teraz została ona przekazana w depozyt katedrze bydgoskiej. Specjalnie wykonany na tę okazję relikwiarz swoją formą nawiązuje do tego, który znajduje się na Cyprze. Projektem relikwiarza i koordynacją prac zajmowała się Grażyna Bednarska, a w realizację zaangażowały się firmy prywatne, a także Wikariusz WPP ks. prałat W. Przybyła. Wielki Mistrz otrzymał relikwię św. Łazarza z grobu w Larnace od kardynała Laszlo Paskaja w 2004 r. w darze dla Zakonu lazarytów.

Jednocześnie opiekę duchową nad Zakonem w Polsce objął ordynariusz diecezji bydgoskiej biskup Włodarczyk, zastępując na tej funkcji biskupa-seniora Jana Tyrawę. Pragnę  również wyrazić moją osobistą wdzięczność, że wyraziłeś zgodę na pełnienie funkcji Przeora Duchowego zakonu – podsumował Wielki Przeora WPP Krzysztof Polasik-Lipiński GCLJ-J – dziękując za dotychczasowe pełnienie tej funkcji obecnemu bp. seniorowi Tyrawie.

 

Podobne wpisy