Ludzi pasjonujących się literaturą, malujących słowem swoje emocje, a także piszących czasem nieśmiało do przysłowiowej szuflady jest bardzo dużo. „Romans z Literaturą” skierowany jest właśnie do debiutujących lub regionalnych twórców, których trzeba poznać, bo piękno ich twórczości zachwyca i wręcz onieśmiela. Kolejna edycja „Romansu…” odbyła się 10 czerwca 2023 r. w miejscu, które początkowo w ogóle nie skojarzyłoby się z literaturą – w restauracji „Orle Gniazdo” w Rudniku nad Sanem. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce.

„Romansowe…” spotkanie miało bardzo mocny wydźwięk regionalny. Rudnik nad Sanem to słynne zagłębie wikliniarskie, więc sala restauracyjna zmieniła wygląd na przytulne miejsce pełne wikliny dzięki Centrum Wikliniarstwa z Rudnika i jednej z największych firm wikliniarskich z tego terenu Celiny i Piotra Olków. A w panelach literackich zasiedli poeci: ks. Wojciech Kania, Wiktoria Serafin, Anna Nowakowska oraz Eugeniusz Pędlowski oraz pisarki: Maja Drozd, Małgorzata Matwij oraz Karolina Winiarska – także właściciel wydawnictwa „Diamenty”. Przepytywani przez prowadzącą spotkanie mówili o tym, jak ubierają swoje emocje w słowa, ile ich samych jest w bohaterach książek, które piszą, jak powstają wiersze, czy czytają swoje wydane książki i tomiki wierszy i czy pamiętają swoje pierwsze utwory. Ciekawym tematem była współpraca z wydawnictwami oraz jak samemu wydaje się książki.

Podczas wydarzenia miała miejsce licytacja i zbiórka pieniędzy na rzecz chorej na nowotwór Andżeliki Kręt z Rudnika, a muzycznie oprawił spotkanie Janek Słoniec z zespołem.

Patronat honorowy objął burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski, a patronaty medialne: Katolickie Radio VIA Rzeszów, Tygodnik Katolicki NIEDZIELA, Wydawnictwo „dlaczemu”, portal rzeszów.info, pasjonatkapoleca, recenzje dropsaksiazkowego.

Partnerzy wydarzenia: N-Baria Komora Normobaryczna w Rzeszowie, Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem oraz firma wikliniarska Państwa Celiny i Piotra Olko.

Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom za przekazane rzeczy na licytacje i wpłacone na leczenie Andżeliki pieniądze (prawie 7 tys. zł).

Podobne wpisy