Rekolekcje lazarytów

Kilka dni w ciszy, spokoju i w cieniu pięknej bazyliki, u stóp matki Bożej Licheńskiej spędzili członkowie i postulanci Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. To właśnie w Licheniu w dniach 21-23 lutego 2020 r. miały miejsce tegoroczne rekolekcje wielkopostne polskich lazarytów.

 Rekolekcjom towarzyszyły wraz z codzienną Mszą św. różańcem, Koronką do Miłosierdzia Bożego, także konferencje i spotkania. Pierwszy dzień rozpoczął się Mszą św. w kaplicy Starego Domu Pielgrzyma ARKA, a wieczorem na obradach spotkała się Rada Zakonna. Natomiast drugi dzień rekolekcji rozpoczął się od zwiedzania bazyliki licheńskiej i poznawania dziejów tego miejsca. Następnie uczestnicy rekolekcji spotkali się na pierwszej konferencji, wygłoszonej przez ks. prałata Józefa Kubalewskiego  ECLJ – dyrektora Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii Św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy – który mówił o drodze do świętości na przykładzie postaci Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Drugą konferencją było spotkanie z psychologiem i jednym z najsłynniejszych polskich dziennikarzy śledczych Wojciechem Sumlińskim, który mówił o historii śledztwa w sprawie śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wieczorem w kaplicy Domu Pielgrzyma miała miejsce Msza św. z przyjęciem do postulatu trzech osób z Komandorii Mazowieckiej. Zakończeniem rekolekcji była niedzielna Eucharystia w bazylice licheńskiej.

 Czas rekolekcji to także doskonały moment na spotkanie się członków Zakonu z całej Polski, czas dyskusji, wymiany doświadczeń, planów, a także rozmów oraz integracji środowiska lazarytów.

Dziękujemy za organizację, troskę nad uczestnikami rekolekcji Kanclerzowi Jerzemu Korwin Małaczyńskiemu, KCLJ-J, Baliwowi Janowi Szmydowi KCLJ, księżom kapelanom:  Wikariuszowi Komandorii Kujawsko-Pomorskiej ks. prałatowi Józefowi Kubalewskiemu, ECLJ oraz Wikariuszowi Komandorii Podkarpackiej ks. kanonikowi Ryszardowi Mazurkiewiczowi, ECLJ.

Atavis et Armis!

Tekst: dr Izabela Fac, SSLJ, zdjęcia Andrzej Mamys, SBLJ

 

 

Podobne wpisy