Jubileusz chóru ALBA CANTANS

Śpiew i muzyka zawsze fascynowały, wywoływały zachwyt, nadawały inne barwy otaczającej rzeczywistości. Jeśli sami nie śpiewamy to wsłuchujemy się w twórczość innych, odnajdujemy w niej dźwięki, nastroje, przeżycia bliskie nam samym. Na pewno takie przeżycia odnaleźć można było podczas jubileuszowego koncertu chóru ALBA CANTANS pod dyrekcją Kornelii Ignas, który miał miejsce w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie-Białej w sobotę 28 września 2019 r. Koncert poprzedziła Msza św. w intencji chórzystów i dalszej działalności chóru.
    Historia chóru to 5 lat pracy, prób, występów, wyjazdów i własnych inicjatyw, rozwijania pasji do śpiewu i „zarażania” nią kolejnych członków chóru. Podczas jubileuszowego koncertu można było usłyszeć zarówno klasyczne utwory, jak i skoczne melodie afrykańskie. Każdy jubileusz to zawsze gratulacje i podziękowania, które tutaj składano na ręce dyrygent i opiekuna artystycznego Kornelii Ignas oraz prezesa chóru Czesława Knapika. Wiele ciepłych słów padło dla ks. Mieczysława Mleczki – poprzedniego proboszcza, który był pomysłodawcą i swoistym opiekunem chóru u jego początków.
    Muzyka wyraża piękno każdej kultury, jest częścią dziedzictwa, przeszłości i teraźniejszości, bezcennym i nieodłącznym elementem kultury. Nikt nie miał wątpliwości w sobotni wieczór, że chór wnosi do dziedzictwa kulturowego regionu mocny akcent. Mówił o tym wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś składając chórzystom ALBA CANTANS i jego szefostwu podziękowania i gratulacje. Podobnie znaczenie chóru podkreślał wiceprzewodniczący rady powiatu rzeszowskiego Jerzy Bednarz oraz przewodniczący rady osiedla Biała Aleksander Szala. Bardzo mocnym akcentem była obecność Ewa Drewniak – dyrektora artystycznego ds. Chórów Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział w Rzeszowie, której towarzyszyła  i przemawiała Maria Troinina Telichowska – sekretarz PZChiO o. w Rzeszowie. Pani dyrektor wręczyła dyrygent Kornelii Ignas, prezesowi chóru Czesławowi Knapikowi i samemu chórowi Odznaki Brązowe Honorowe. 
Chór mieszany ALBA CANTANS istnieje do września 2014 r. Jego głównym nurtem działalności jest uczestnictwo w Eucharystii w rodzimym kościele. Chór także systematycznie bierze udział w lokalnych przeglądach i koncertach pieśni chóralnych związanych z poszczególnymi okresami roku liturgicznego. W październiku 2017 r. zdobył II nagrodę w VI Regionalnym Przeglądzie Chórów – Pieśni Maryjne w Lubaczowie, w listopadzie 2017 r. SREBRNY DYPLOM w II Ogólnopolskim Festiwalu „Cantantes Lublinensis” w Lublinie, w czerwcu 2018 r. II miejsce w XXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie, w styczniu 2019 r. I nagrodę w Bielinieckim Festiwalu Kolęd, a w kwietniu 2019 r. brał udział prawykonaniu „Ave Maris Stella” D. Lasoty u rzeszowskich bernardynów. Jest także organizatorem Przeglądu Pieśni Pasyjnych, który tradycyjnie odbywa się na dwa tygodnie przed Wielkanocą. 
 
Izabela Fac
Fot. Archiwum chóru Alba Cantans

Podobne wpisy